ČAJOVÝ DŮM MUŠTELKA, 2010


Vytvořili jsme místo pro setkávání a rozjímání. Nejdřív je třeba překonat řeku - symbolickou hranici, která odděluje svět každodenosti a výjimečný prostor čajového domu - oprostit se od všedních starostí a vystoupit na umělý ostrov.

Jednu stranu čajového domu jsme otevřeli do krajiny a určili ji k výhledům. Pootočením si každý může vybrat vlastní směr či míru oslunění, případně se od okolí oddělit závěsem. Okolní krajina, která je svého druhu periferií - z časti brownfield - Kralup nad Vltavou, je klidná a plná živé přírody.

Zvolili jsme jednoduchou formu. Čtvercový půdorys se sezením po obvodu a místem uprostřed pro přípravu čaje. Konstrukce je ze dřeva, převážně sbíjená. Ve styku s pilířem jsou pouze kolečka a ocelový kotevní trn - osa otáčení. Materiály jsou přírodní, většinou recyklované. Náklady byly minimální. Stavba a instalace trvala ve dvou lidech pět dní.

Muštelka je pro všechny. Jste srdečně zváni. Čaj s sebou! Příjemný zážitek.

Jméno: Slovo muštelka se poprvé objevilo až v Krkonošské pohádce. Není to žádný zoologický termín, nýbrž jazykový konstrukt, který byl inspirován latinským jménem Mustela sibirica (norek sibiřský), též Kolonocus sibiricus (kolonok). Latinský název Mustela označuje celý rod šelem z čeledi lasicovitých, kunovitých. Z našich lasic je nejhojnější lasice kolčava (Mustela nivalis). V kožešnictví má význam lasice hranostaj, lasice čínská (čínský norek) a lasice japonská (japonský norek). Označení muštelka se v češtině vžilo natolik, že se jím běžně pojmenovávají různé lasicovité šelmy.

ocenění: Young architect award 2010, kategorie Realizace

Foto: Matěj Brabec

6
1
2
3
4
5
7
8
9

© H3T architekti. All rights reserved.